DOLAR 13,81800.03%
EURO 15,6734-0.4%
ALTIN 798,090,12
BITCOIN 574630-1,22%
Ankara

KAPALI

15:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Banner 728x90
Banner 728x90
Geçmeden Dünyadan Geç Dünyadan Gülümseyerek

Geçmeden Dünyadan Geç Dünyadan Gülümseyerek

ABONE OL
3 Temmuz 2021 21:49
Geçmeden Dünyadan Geç Dünyadan Gülümseyerek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’de 85 yaşında Milton, iki kilometre boyunca yürüyüp ardından köprüden atlayarak intihar eder. Bürosunda “eğer yolda biri bana gülümserse intihar etmeyeceğim.“ notu bulunur.

Gülümsemek, insanın ağzını kulaklarına doğru her iki yanda yaymasıdır. Bu esnada dişler de gösterilirse tadından yenmez. O esnada gözler biraz kısılır ve yüze karşımızdaki insanda iç rahatlatması yaratan bir duygu yansıtır. Genelde ardından derin nefes alınır ve verilir. Sadece karşımızdaki insana iyi gelmez, bize de yarar.

Maddi manevi birçok faydası vardır gülümsemenin. Kişi gülerek, olumsuz duygularının üstünü kapatır, karşıdaki insanda güven oluşturur, hoşgörü ortamı oluşturur, acıları azaltır, iç görü kazandırır, insanı güzelleştirir, bulaşıcıdır karşıdaki insanın da gülümsemesini sağlar.

Bir insan ömrü boyunca yaklaşık olarak 540 bin kez güler. Ortalama 80 sene yaşayan bir insanın bir gününe, yaklaşık 80 gülme düşüyor. 16 saat uyanık kaldığımızı varsayarsak saate beş tane düşüyor. Ne kadar az gülüyoruz.

Oysa gülümsediğimiz anda mutluluk hormonları salgılanmaya başlıyor, beynimiz iyi şeyler olacağına inanıyor ve bizi motive etmeye başlıyor.

Bir Çin atasözünde, “Gülümsemesini bilmeyen, dükkân açmasın. “ der. Ticarette dünya devi olan Çinlilerin bu günlere nasıl geldiğini çok iyi anlatan bir söz.

Peygamber Efendimiz “Gülümsemek sadakadır.“ diyor. Çok kıymet veriyor gülümsemeye. Sadaka; İslamiyet’te karşılıksız verilen, belaları def eden, mümine sevap sağlayan iyiliklerdir. Ucu bucağı yoktur. Yoldan taş almak da sadakadır, bir dilenciye para vermek de sadakadır. Yapabilmek için zengin olmaya, güçlü olmaya gerek olmayan bir ibadettir. Her insanın yapabileceği bir ibadettir.

Sokrates “insan gülümsemediği günleri yaşadım saymamalıdır. “der. Beynini kandırmamış, kendine bir hayrı olmamış, kimseye huzur vermemiş bir insan, yaşadığını saymasın diyor.

Sevgi Soysal “Her insanın kendi aptallıkları durmadan gülebilmesi için yeterli bir kaynaktır. “ diyor. Gülmek için malzeme arayan, gülecek bir şey bulmayana akıl veriyor.

Yolda, sağda, solda karşımıza çıkan insanlar ya da tanıştığımız ama hayatımızda çok yer etmeyen insanlar da dahil herkes gülümsemeyi hak eder. Belki de o insanlardan biri Milton gibi bir güler yüz bekleyen biriydi. Belki evinde hak ettiği ilgiyi görmeyen bir çocuktu. Belki kıymeti bilinmeyen bir anneydi eşti. Dünyada yapayalnız olduğunu sanan biriydi belki. Yaşamak istemeyen biriydi belki. Sadece gülümseyerek hayata bağlayacağımız biriydi belki de. Bilemeyiz.

Bir gülümseme ile bir kalbe verilen değer ile o bir kalbe neler neler eklenebilir. Peygamber Efendimiz “Kalpler kendilerine iyilik edenleri, sevmeye meyilli olarak yaratılmışlardır.“ der. İyiliğin sonsuz olduğunu, yeni iyilikleri getirdiğini söyler. Bir gülümse ile iyilik edilen insanın, bir gülümseme ile karşılık vermesinin ardından gelen diğer iyilikleri, işaret eden ne güzel bir söz. Her insan bir âlemdir ve değer görmeyi hak eder.

Gülümseme sayımızı artırmak, kendimizi ve çevremizi iyi etmek için, geçmeden dünyadan geç dünyadan gülümseyerek.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP